Şase numarası ile yedek parça sorgulama sistemi yayında

Şase numarası ile parça sorgulama

Sinsed oto yedek parçadan bir ilk daha , şase numarası ile yedek parça sorgulama sistemi yayında.  şaseden parça sorgulama sayfasından aracınızı sorgulayabilirsiniz.

Şase numarası ile parça sorulama nasıl yapılır?

Şase numarası ile yedek parça sorgulamak için gerekli olanlar 17 haneli şase numarası ve bu sayfadan şase numarasını tanıtmaktır.Şase numarası sisteme girildiğinde yaklaşık 2 ile 5 dakika arasında orjinal referanslar sitemizdeki orjinal ve muadil parçalar ile eşleştirilecek kategoriler oluşturulacak ve ekranınıza yansıtılacaktır.İlk seferde süren bu kısa işlem sonraki ziyaretleriniz için kaydedilecek ve soraki şase numarası girişlerinde anında parçalar listelenecektir.

Şase numarası nedir?

Şase no ” vin ” yani vehicle identifier number otomobiller için özelliklerin belirtildiği kimlik numarasıdır. Vin numarasından otomobilin birçok özelliğini anlayabiliriz.Şase no için bir nevi parmak izi yada kimlik numarasıda diyebiliriz. Şase numarası 17 karakterden (harf ve rakamlardan) oluşur ve benzersiz bir koda sahiptir.Şase numarasının bir çok kullanım alanı vardır.Sigorta şirketleri, yetkili servisler ve maliye işleri için kullanımı oldukça yaygındır. Otomobilinizin kimlik numarası ile aracınızın özelliklerini yetkili servis programları vasıtası ile incelenmektedir. Yetkili servisler aracın geçmiş hareketlerini bu numara ile kayıt altına alırlar , yedek parça tedarikçileri ise daha çok otomobilin fabrikadan çıktığı haliyle ilgilenmektedir ve buna uygun parça sorgulaması yapmaktır.

Günümüzdeki otomobillerin şase noları 17 haneden oluşur . Doğru bir şekilde sorgula yapmak için şase numarasının hatasız yazılması gerekmektedir.Bir karakterin değişmesi sonucunda belirlenecek kimlik aracın tanınmayacağı gibi başka bir araca göz atılmasına neden olabilir.

Şase numarasına göre parça arama yapmadan önce bu numaranın özelliklerini bilmekte fayda vardır. İlk karakter otomobilin üretildiği ülkeyi bize gösterir.İki ve üçüncü karakterler otomobilin makrasını 3 ile 8 arasındaki karakterler ise aracın motorunu modelini belirtmektedir.

    Şase numarasını nerede bulabilirim?

Şase numarasını otomobilinizin sürücü kapısının direğinde yer alır. Burda şase nodan başka aracın bazı bilgileri de yer almaktadır , bunlardan renk kodu üretildiği ülke hava basınç değerleri vs. Bunun dışında şasi no otomobilinizin ön camındada yer alabilir tabi camınız kırlmamış ve orjinal olarak kalmış ise. Bunun dışında şase nosunu otomobilin ruhsatından yada sigorta poliçesinden de öğrenebilirsiniz ve şasi no ile parça arama sayfasından ücretsiz olarak aracı tanımlayıp istediğiniz parçalara online olarak göz atabilirsiniz.

Aşağıdaki linklerden otomobilinizin markasına göre şase sorgulaması yapabileceğiniz alanlara ulaşılabilir ve otomobilinize %100 uyumlu , ucuz ve orjinal yedek parçalara göz atabilirsiniz.

 

 

“Şase numarası ile yedek parça sorgulama sistemi yayında” için 5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.