Yağ Filtresi nedir, Yağ filtresi ne işe yarar ?

Yağ Filtresi nedir, ne işe yarar ?

Yağ Filtresi nedir?

Otomobil motorunun aşınmadan çalışabilmesi için hareketli parçaların kaygan olması birbirine en az sürtünmesi gerekir.Aşınmayı engellemek için motor yağları kullanılır.Yağ filtresi ise motorda kullanılan yağın zararlı parteküllerden ayrıştıran ve süzen filtrelerdir.Yağ filtresi , yağ pompası ile devirdaim eden motor yağının süzülürek tekrar motora iletilmesini sağlar.

Yağ Filtresi ne işe yarar?

Yağ filtresi motora giden yağın temizlenmesi için kullanılmaktadır. Filtre aşırı kirlendiğinde işini hakkıyla yapamayacaktır ve motora giden yağ miktarının azalmasına neden olacaktır.Buda motorun daha fazla aşınmasına neden olur. Turbolu otomobillerde motorun çalışma ısısı daha yüksektir ve motor yağ daha çok ısınır.Bu neden ile turbolu araçlarda orjinal yağ filtreleri kullanılması tavsiye edilir.

yağ filtresi fiyatı
Yağ filtresi

Yağ filtresi tıkanırsa ne olur?

Sürtünme azaltılarak motordaki ısınma azaltılabilir.Motodaki ısınmanın optimum seviyede olması için yeterli miktarda yağa ihtiyaç vardır.Bu miktar azalırsa motor daha fazla sürtünecek ve motor daha fazla ısınacaktır.Otomobilin performansını korumak için daha çok yakıt yakacaktır.Aşırı sürtünme nedeni ile motor reftekiye yenileme işlemi daha erkene çekilebilir. Eksozdan duman atma tekleme , boğulma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.Motor çalışmayı durdurabilir yani stop edebilir.

Yağ Filtresi ne zaman değiştirilir?

Yağ filtresi değişimi genellikle motor yağının değişmesi esnasına yapılmaktadır.Motor yağı değişim süresi ise, araca, ısıya, kullanıma göre değişmektedir.Ortalama süre olarak 10bin km kabul eidlmiştir.Yani motordaki yağ , yağ çubuğu kontrollerinden geçmiş ise yağ değişiminden 10bin km sonra yağın boşaltılıp yeni yağ eklenmesi tavsiye edilir.Bu değişimde yağ filtresi de değiştirilmelidir. Yağ filtresi değiştirilmez ise eski yağdan süzünlen kir tortu parteküller yeni yağın dolaşımını kötü etkiler.

Yağ filtresi zamanında değişmez ise.

Motorun optimum ısı seviyesinde çalışması için sürtünmenin en az olması gerekir.Yağ filtresi zamanında değişmez ise motora giden yağ miktarı azalacağından otomobilin sürtünme miktarı buna orantılı olarak artacaktır.Ekonomi ve motorun ömrü için Yağ filtesinin mutlak suretle temiz olması gerekmektedir.

Bunun dışında filtre değişmez ise motorun içi daha çabuk kirlenerek yıpranacaktır.Buda motorun ömrünü düşürecektir.

Yağ filtresinin performansa birebir etkisi vardır.Bu nedenle yağ filtreleri her periyodik bakım zamanında motor yağı değişiminde yenilenmelidir.

Sonuç olarak yağ filtresi her yağ bakımında değiştirilmelidir.Sinsed oto sitesinden uygun fiyatlı en ucuz yağ filtrelerini inceleyip sipariş edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.