Hava Filtresi nedir, ne işe yarar?

Hava Filtresi nedir, ne işe yarar ?

Hava Filtresi nedir?

Otomobilin motorunun çalışabilmesi için belirli bir oranda hava yakıt karışımı gereklidir.Bu karışımın iyi hazırlanabilmesi için temiz havaya ihtiyaç vardır.Hava filtresi, havanın tozdan kirden ve küçük parteküllerden temizleyerek motora gitmesini sağlayan filtredir.Hava filtresi dışardan alınan havayı temizleyerek motora ileten parçadır.

Hava Filtresi ne işe yarar?

Hava filtresi motora giden havanın temizlenmesi için kullanılmaktadır. Filtre aşırı kirlendiğinde işini yapamayacaktır ve motora giden oksijenin azalmasına neden olacaktır.Buda aracın verimsiz çalışmasına neden olur. Turbolu araçlarda hava filtresine daha çok yük biner.Bu neden ile turbolu araçlarda orjinal hava filtreleri kullanılması tavsiye edilmektedir.

hava filtre
Hava filtresi

Hava filtresi tıkanırsa ne olur?

Motodaki yanmanın optimum seviyede olması için yeterli miktarda havaya ihtiyaç vardır.Bu miktar azalırsa yakıt karışımı zengine gelecek ve otomobilin performansını korumak için daha çok yakıt yakacaktır.Eğer filtre tıkanır ise bu zenginlik artacak ve artık motor boğulmaya başlayacaktır.Eksozdan duman atma tekleme , boğulma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.Motor çalışmayı durdurabilir yani stop edebilir.

Hava Filtresi ne zaman değiştirilir?

Bu sorunun cevabı şu kadar km yada şu kadar yıl demek yanlış olur.Hava filtreleri periyodik bakım zamanlarını beklemeden 2-3 ayda bir göz ile kontrol edilmeli gerekirse temizlenmelidir.Kontrol işlemi Şehir dışında daha sık yapılmalıdır.Temizleme işlemini içten dışa doğru hava tutarak yapabilirsiniz.Aşırı kirlenme mevcut ise filtre değiştirmekte fayda vardır.Hava filtreleri yaptığı işe göre ucuz fiyatlıdır.

Hava filtresi zamanında değişmemesi.

Motorun optimum seviyede çalışması için uygun hava yakıt karışımında ihtiyaç vardır.Hava filtresi zamanında değişmez ise motora giden oksijen seviyesi azalacağından otomobilin yakıt tüketimi buna orantılı olarak artacaktır.Ekonomi yapmak için hava filtesinin mutlak suretle temiz olması gerekmektedir.

Bunun dışında filtre değişmez ise motorun içi daha çabuk kirlenerek yıpranacaktır.Buda motorun ömrünü düşürecektir.

Hava filtresinin performansa birebir etkisi vardır.Bu nedenle hva filtreleri değişim zamanı gelmeden önce değiştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.