Yağ kaçağı olan motorlara dikkat

Eski araç sahiplerinin sık karşılaştığı sorunlardan biride motor yağ sızıntıları. Motor gövdesimi çatlamış yada bağlantılardan mı sızıntı var bunun teşhisi gereklidir.Bazı ilaçlar sızıntıları contalardan ve ufak çatlaklardan kaynaklandığını düşünerek oralara nüfus ediyor ama buda geçici bir çözümdür , yapılması gereken işin ehli bir ustaya aracınızı emanet etmektir.

Sızıntı yolda başınıza gelmiş ise heman bir tamirciye gitmenizde fayda var çünkü yola dökülen yağ ve petrol yolları kayganlaştıracak ve arkadan gelen yolcuları tehlikeye sokacaktır.

Bunun dışına yapılması gereken yağ lekelerinin olduğu yerler iyice temizlenip kaçağın nereden geldiği tespit etmeye çalışmaktır. Kaçağı bulabiliyorsanız izole etmeye çalışın.

En başta motor yağ kapağı kontrol edilmelidir. Burdan bir sızıntı oluyorsa engellenmesi kolay olacaktır.

Bu aşamadan sonra müşür bağlantılarıda yağ kaçırıyor olabilir bununda tamiri basit olmasının yanında bir uzman yardımı almanız gerekir.Manifold kontrol edilmeli gerekirse contası yenilenmelidir.

Krank ve Krank kasnağındanda yağ sızıntısı olabilmektedir. Bunları bir ustanın kontrol etmesi gerekirse keçe yada kasnakları değiştirmesi gerekebilir.Sorun daha da aşağıda olabilir oda tabiki yağ karteri ve karter contasıdır.Motordaki yağın devirdaim yapmadan önce biriktiği yer yağ karteridir. Burdaki ufak bir delik yağ sızıntısına neden olabilir yada contasındaki bir yıpranma yağın yavaş yavaş akmasına neden olacaktır.

Genelde servis ve yedek parça gereksinimi duyan bu tip arızaların hemen tamir edilmesi sizin ve diğer sürücülerin güvenliği için çok önemlidir.Sitemizde kaliteli ve ucuz oto parçaları bulap fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.