Otomobillerde periyodik bakımlar.

Günümüzde otomobilinizi 100.000 km kadar parça değişimi yapmadan da kullanabilirsiniz.Fakat periyodik bakımları zamınında yapmanız aracınızı daha uzun süre kullanmanızı ve yol giderlerini azaltmanızı sağlayacaktır. En sık değiştirilmesi gerekli bakım parçaları aşağıda listelenmiştir. Aracınız her ne kadar iyi tasarlanmış olsada , arabanızdaki parçalar zamanla aşınacaktır. Filtreler ,bujiler ve kabloları , yağlar, balatalar ,silecekler hızlı aşınmalara maruz kalır. Belli zaman aralıklarında bu parçaların değiştirilmesi gerekir.

Otomobilinizin periyodik bakımlara ihtiyacı vardır ve bakımların yapılması otomobilinizin ömrünü uzatacak ve yakıt tüketimini azaltacaktır.Periyodik bakımların zamanında yapılmaması nedeni ile oluşacak aşırı yakıt tüketimi size bakım maliyetinin kat kat üstünde zarar verecektir.

En sık değiştirilmesi gereken parçalar.

 1. Hava filtresi
  Hava filtreleri , otomobilinizin kullanım klavuzundaki aralıklarda değişmesi gerekir.Hava filtresi havadaki toz ve küçük parteküllerin motora girmesini engelleyerek silindirlerin aşınmasını ve yağa yapışmasını engeller. Kirli hava filtreleri motorun oksijensiz kalmasına , motorun performansının düşmesine ve motorun hızlı yıpranmasına neden olur .Kontolü çok basittir; hava filtresi kabı çıkarılır ve hava filtresi gözle kontrol edilir.Gerekli ise filtre çıkartılır elle yada sert bir zemine vurarar tozların filtreden uzaklaşması sağlanır ve yerine takılır.

  hava filtresi
  hava filtresi
 2. Yağ Filtresi
  Günümüzde motor yağları çok gelişmiştir , motorun az aşınma ile çalışması sağlamaktadır. Buna rahmen yağın içinde zamanla parteküller oluşur. Yağ filtresi bu partekülleri süzerek motora girmesini engeller. Bu sayede motor temiz yağ ile piston hareketi yaparak motorun aşınmasını geciktirir.Peki yağ filtresi ne zaman değiştirilir.Tavsiyemiz her 10bin kilometrede yani her yağ bakımı zamanında yağ filtresinin orjinali ile değiştirilmesidir.

  Yağ filtresi
  Yağ filtre
 3. İç kabin polen filtresi
  Polen filtreleri kaputun içinde oluşan kirli havanın ve egzoz gazının araç içine girmesini engeller. Havada bulunan alerjen maddeleri , küf sporlarını ve astıma neden olacak partekülleri temizler.Aracınızda oluşacak kötü kokuyu engeller ve kalorifer klima sisteminin daha verimli çalışmasını sağlar.Kabin filtresi daha kaliteli malzemelerden yapılmıştır ve kokuyu daha iyi engellemektedir.Klima açıldığında kötü koku kabine doluyorsa kabin filtresinin değişmesinde fayda varıdır.

  Kabin filtresi
  Kabin filtre

  Polen filtresi
  Polen filtre
 4. Yakıt filtreleri
  Yakıt filtreleri iki tipdir.İlk benzin filtreleri gelir ve benzin filtreleri yapıları itibari ile ucuz parçalardır.Görevi motora gidecek olan pis yakıtı damıtmaktır.İkincisi ise mazot filtreleridir.Mazot filtreleri mazotun yapısı nedeni ile daha komplike filtrelerdir ve fiyatları benzin filtrelerine göre daha fazladır.Bu tip filtrelerde orjinal ürün yada orjinal muadili parçalar kullanılmasında fayda vardır.Mazot yakıtı yanması benzine oranla daha zor olduğu için bazı sistemlerde motora giden mazot , filtrede ısıtılarak motora gönderilir.Bu tip filtrelere ısıtıcılı filtre denir.

  Benzin filtre
  Benzin filtresi
  Mazot Filtresi
  Mazot Filtre

  Yakıt filtresi
  Yakıt filtresi
 5. Şanzıman filtreleri
  Otomatik şanzımana sahip araçların yağları aşırı kullanıma maruz kalır ve ara ara değişmesi gereklidir.Bu değişimler sırasında şanzıman yağ filtresinin değişmesi eski yağdan kalan tortu ve kirin yeni yağa karışmasını engelleyecektir ve yeni yağ daha uzun ömürlü ve daha kullanışlı olacaktır.

  Şanzıman Yağ filtresi
  Şanzıman Yağ filtresi
 6. Bunların dışında hidrolik filtreleri lpg filtreleri vs gibi filtreler mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.